31 juli - onsdag
Jag minns så väl när de 4000 rabattrosorna i Tessinparken kom på plats 2010 och invigdes av Sveriges rosenmästare Lars-Åke Gustavsson. Sedan dess har rosorna bjudit på en härlig blomsterprakt varje sommar i den här Östermalmsparken från 1930-talet. Att skötseln inte alltid varit den bästa, handlar väl mycket om resurser kan jag tänka, men det kliar alltid i fingarna på mig när jag går förbi och ser ogräs bland de vackra rosorna. Tänk om det även fanns tid att klippa bort överblommade klasar, så att de kunde blomma om mycket längre än de nu gör. Kanske att jag ska anmäla mig som volontär och utföra ideellt arbete med att rensa och klippa rosorna i Tessinparken?
Men, jag ska inte klaga, det är fantastiskt vackert just nu och idag var det faktiskt ett gäng ungdomar på plats med neonfärgade kläder och jag hoppas att de ska ta hand om oräset i planteringarna.
Läs mer om rosorna i Tessinparken
här!
1 augusti - torsdag
En hel del träd utefter Stockholms gator ser en aning trötta ut den här sommaren, vilket är följderna av flera års torka, speciellt regnfattiga 2017 och 2018 och den extrema värme som rådde förra året.
Flera avenbokar utanför NK, ser döende ut och lönnar på Karlbergsvägen mår inte heller så bra. Det är tufft ändå för gatuträd som lever sina liv i hårdgjorda ytor, trots att de på många håll fått bättre förhållanden med den nya skelettjorden. Ekarna runt om i Stockholm, i varje fall på Djurgården och i Bromma, är drabbade av mjöldagg just nu, som också är en följd av att träden är stressade av torka, ekvecklare och ekstyltmalen som härjade förra året. De vackra träden har det verkligen inte lätt, men de flesta klarar sig trots alla angrepp, även om några blir tvungna att ge upp.
Det var nästan lite höstkänsla när jag körde genom stan på morgonen. Lindarna har släppt sina frökapslar, som ligger längs gatorna. Eftersom det inte finns så många almar kvar i stan, ser man dock inte längre de drivor av almfrön som förr täckte marken.
Jag klippte gräs och ligusterhäcken på udden och tänkte att jag längtar till våren...
Har inte årets sommarpratare på P1 varit ett ganska ointressant gäng? Eller har jag bara tappat programmet en aning. Jag letade igenom listan på SR Play och hittade till slut underbara Sissela Kyle och jag lutade mig tillbaka i trädgårdssoffan, med Lexus vid fötterna och vågorna som skvalpade nere vid bryggan. Det blev en fin sommarpratarstund!
Ulf Lundell spelade på Skansen på kvällen och jag var inte där! Jag valde att inte gå eftersom jag har så svårt för konserter. Lyssnar i stället på hans ´´sånger´´ hemma, när jag vandrar eller kör bil.
Sensommar vid flodvågsmonumentet på Blockhusudden
2 augusti - fredag
Vattet låg helt stilla ut mot skärgården, när jag drack mitt morgonkaffe och tänkte att det blir ett vackert avskedsväder för svåger Johan i Blidö kyrka.
Först total tystnad och en tung sorg bland släkt och vänner i kyrkorummet. Klockringningen som sedan hördes över bygden, följdes av Evert Taubes musik som fyllde den lilla skärgårdskyrkan på Blidö, när vi tog farväl av Johan. För att fullborda temat - kärlek till naturen - sjöngs Ulf Lundells Öppna landskap av en sångerska.
Hemma i stan igen besökte vi Rosendals slottspark ännu en gång, eftersom jag letar efter det perekta ljuset att fotografera Ceilias vackra och färgglada sommarblomsplanteringar. Det gick bättre än tidigare i veckan, men jag blev inte helt nöjd ändå.
Efter en sorgsen dag satt vi länge ute på kvällen/natten i augustimörkret och spelade U.L. Eftersom jag inte såg han konsert på Skansen i år, så valde vi ut låtar som jag/vi gillar. Kvällen var stilla och vi svepte in oss i filtar.
3 augusti - lördag
Vila!
4 augusti - söndag
Tyst och stilla och ett lätt regn föll ute på udden när Lexus och jag morgnvandrade. Augustikänsla.
Vi fick besök av Veronica Axelsson och Stefan ´´Jösse´´ Jonsson från Sanda Cottage i Upplands Väsby och de blev lyriska vid synen av sommarblommorna i Rosendals slottsträdgård. Det blir fler och fler som hittar hit till den vackra trädgården och jag hörde andra besökare som tyckte att blomsterarrangemangen var fantastiskt vackra och det är så sant! Så alla ni som älskar sommarbommor, åk hit till Rosendals slott och beundra planteringarna!
Efter att även ha besökt Rosendalsterrassens vackra sommarblomsplanteringar fortsatte vi till restaurang Broms på Karlaplan. Där blev vi bjudna på en härlig lunch av våra gäster och vi hade en trevlig stund på det mysiga stället.