Vackert för en stund



En annan tid i allén
Dagens musikstycke
Piano Concerto No. 9 in E flat major ('Jeunehomme') K. 271 Andantino - Mozart
Vilken underbar allé, sommar som vinter.
romantiskt himlaslående vackert.. det där hade jag velat se..du hade fått lov att bära bort mig därfrån för jag hade vägrat flytta mig en centimeter! :)
Parkarbetaren: Ja det är som en katedral och är vacker i alla årstider.
Elin: Låter dramatiskt Elin men eftersom din blogg heter ´´Mitt hjärta av snö´´ så förstår jag.
Hejsan! Jag har lånat en bild från ditt inlägg om Prunus Sargentii i april 2008, la med en länk till dig. Hoppas detta var okej.
/iKa
Det vackra på träden har slaskat bort men på marken är det fortfarande lite vitt. Hunden är så glad för så fort det blir det minsta vitt på marken kastar han sig ut och rullar runt i snön. Ska vara lapphundar till det.
Åh så vackert!! Är ju ingen älskare av vintern men så här på bild är det fantastiskt att se.
Tack för de vackra vyerna!
ikakansjälv: Det är OK!
Kersti: Själv kastar jag mig inte och rullar runt direkt!
Ninni: I vissa stunder kan vintern vara vacker...men bara en kort stund!
Om snön: underbart är väl kort, eller hur det nu var... Jag såg att kungen uppskattar din andra favorit Uffe: 2387621.svd" rel="nofollow">http://www.svd.se/kulturnoje/nyheter/artikel2387621.svd . Man undrar ju om kungen och drottningen spelar ofta hans låtar på slottet och nynnar till orden...?
The Intercontinental Gardener: Ser framför mig hur den gamla rebellen tackar konungen på slottet...måste bli en märklig syn!
Underbart vacker! Vacker allé både sommar och vinter...
Var det en sån där 15 sekunders snö i parken?
Eller vågade den dröja sig kvar måntro....
Jag har i alla fall sett solen idag och knoppar på mitt fikonträd :)
Skall bli spännande att se hur vintern ser ut på torpet ikväll.
Må så gott i helgen!
Fundera grönt: Mmm...alltid!
billan: Det ligger ett tunt snötäcke kvar på marken. Sol och knoppar på fikonträd låter ljuvligt! Ha en fin helg själv i torpet!