Jakten på liljebaggar

Man måste dock vara försiktig eftersom de känner av vibrationer eller ser skuggor som rör sig och för att skydda sig släpper de taget och faller till marken där de vänder den svarta undersidan upp så att de blir svåra att se.
Vem äter upp aklejornas blad? Tuggar i sig minsta smula...
Usch vilket drama! Kan det vara nån triangelhistoria? Och så dör de allihop ändå...
Jag hörde att bra tips, att lägga något ljust under liljorna när man vill avliva baggarna, ett papper eller vad som helst, då syns de i alla fall när de släpper taget och vänder den mörka sidan upp. Väldigt listigt egentligen! Av baggarna i första hand.
Nina: Det är nog aklejbladstekel. Du får försöka plocka bort larverna om du ser dem eller spruta med något medel...fråga i trädgårdsbutikerna.
Katarina: Jag är inte så insatt i liljebaggarnas sexliv men någonting skumt händer på bilden (som jag inte tagit själv).
Men det blir inte så snyggt med en massa papper eller tyg i planteringarna va? Hm...det är en ständig kamp om växterna...
Tack!
Då blir det häxjakt på de gröna larverna. För jag har sett några. Fast det blir nog nästa år, för i år finns inget mer för dem att äta.
Denna eviga kamp mot baggarna! Just nu är andra generationens baggar på G. Jag har tom sett de kräken på vitlöksbladen. Överjävliga är de!
Nina: Aklejans tid är snart helt över för säsongen.
Lilla B: Överjävliga var ordet....men visst finns det värre problem än baggar som äter blad...eller?
Jajamensan - det finns massor av problem som är betydligt värre. Men det muntrar inte upp när man ser knaprade blad eller feta äckellarver, precis.
Lilla B: Jag håller med dig!