Utanför Lilla Hasselbacken på Djurgårdsslätten blommade hagtorn och oxel.
6 juni 2015
För att fira vår nationaldag bestämde jag mig för att vandra runt Djurgåden och efter att ha klivit av spårvagnen vid Djurgårdsbron valde jag för omväxlings skull att gå medsols runt den vackra ön. Sträckan är drygt en mil och idag lämnade jag inte strandpromenaden, Rosendals trädgård fick vara ifred från mig den här gången. När jag passerade Lejonslätten funderade jag lite på min tveksamhet till färgsprakande rhododendron, men det är svårt att inte fascineras av Lejonslättens färgprakt just nu. De stora blommande hästkastanjerna intill, skapar dock en viss balans som kändes gott för en färgkänslig trädgårdsstadsvandrare.
Det är rofyllt att följa Djurgårdsbrunnskanalen ända ut till Villa Parkudden och i kanalen gled båtar förbi, några paddlade kajak och två hjältar simmade...! Den södra delen av Djurgårdsstranden vetter mot saltsjön och är livligare vad gäller båttrafiken.
Prins Eugens Waldemarsudde har sin vackraste tid nu när syrenerna blommar - men kanske att jag kom en vecka för sent ändå eftersom bondsyrenerna börjar blomma färdigt för i år. Som tur är finns här även förädlade syrener som blommar senare.
Nu blommar bergsklematis och blåregn tillsammans på Galleriterrassen - så fantastiskt vackert! Det här exemplaret av blåregn planterades i slutet av 1990-talet.
Vid Gamla (gula) huset finns mängder av syrener hela vägen ner mot bryggan och jag är glad att jag hann uppleva blomningen även i år på den här favoritplatsen.
Vid Waldemarsuddes växthus var syrenerna extra vackra idag!
På Djurgårdens ängar blommar nu fantastiska midsommarblomster.
Paddlare i Djurgårdsbrunnskanalen.
Det finns olika sätt att fira nationaldagen. Vissa firar med en syrenvandring, andra kanalsimmar!
Allra längst ute på östra Djurgården ligger Blockhusudden och precis vid vattnet (bara strandpromenaden skiljer tomten och vattnet) bor Cissi med sina barn. Hon jobbar i Djurgårdens trädgårdar och parker åt Djurgårdsförvaltningen och har gjort så i 25 år. Det här måste vara ett av stadens vackraste lägen, med Stockholms innerskärgård utanför fönstren! Jag har vandrat förbi här i många år och bland annat fotograferat soluppgången från bryggan nedanför huset (se bild nedan). På denna brygga har jag jag flera gånger suttit med kaffetermos och blickat ut över vattnet när morgonen gryr och bakom mig hade jag det gamla varma fina huset som kallas Villa Dufvan!
På den här delen av Djurgården är det lugnt, hit kommer sällan Grönan- och Skansenfolket, men trots det är storstaden inom räckhåll. Landsbygden i stan på något sätt! Som tack för att Cissi hjälpt mig med växtlistor till mina blogginlägg om Djurgårdens planteringar, bjöd jag på fika vid
Café Blockhusporten just intill. Jag säger som kungen, det sa klick!
En tidig augustimorgon vid Blockhusudden 2013
Den prydliga trädgården vid Täcka udden.
Jag har svårt att låta bli att fotografera
Villa Mullberget som ritades av Ragnar Östberg (stadshusets arkitekt)
Visst måste det här vara fantastiska Syringa 'Beauty of Moscow'
Listonhill
Rhododendronprakten vid Lejonslätten mittemot Nordiska museet.